Léto a Děti – 1. Část

Článek

Sluníčko se opravdu činí – Léto a děti – 1. část

Zpět na Články

Psát o tom, že při pobytu na slunci je potřeba volit opalovací krém s vhodným faktorem a že dětská pokožka je výrazně citlivější na sluneční paprsky se může zdát zbytečné, ale opakování je matka moudrosti...

Začněme několika údaji. Ze statistik víme, že 5x a více spálená pokožka u dětí ve věku 15 až 20 let zvyšuje riziko vzniku melanomu kůže (typ rakoviny kůže) až o 80%. U mladších dětí ke stejnému zvýšení rizika stačí menší počet spálení kůže od slunce.

Mezi příznaky spálení od slunce patří zarudlá a citlivá kůže, svědění, při těžším popálení se objevují puchýřky, napětí kůže a bolest. Objevit se můžou také příznaky úžehu (podrobněji v druhé části) jako např. bolest hlavy. Zarudnutí kůže se postupně vyvíjí a maxima dosahuje cca za 24 hodin.

První pomoc

Při prvních příznacích je nutné dostat postiženého z působení slunce. Nejlepší možností je klid ve stínu. Pokud to z nějakého důvodu není možné, musíme zasažené části těla krýt oblečením (tkanina by měla mít dostatečnou gramáž, aby skrz ni neprosvítalo světlo když ji přidržíte proti slunci).

Další postup volíme podle stupně popálení. Hodně popálenou a bolestivou pokožku s puchýřky ošetříme přípravkem s panthenolem, vitaminem E nebo aloe vera. Na akcích se mi osvědčil Panthenol ve spreji (dělá se jako krém, pěna i sprej), do silně popálené a na dotek bolestivé pokožky nevtíráme, necháme vstřebat. S ústupem citlivosti pokožky můžeme i vtírat.

V pokročilé fázi hojení nebo při mírné formě spálení vmasírujeme do pokožky krém k regeneraci kůže (např. Infadolan s vitaminem A a D2), který urychlí hojení a často může zabránit i "loupání" vrchní vrstvy kůže.

Jako nevhodné jsou parfémované krémy a pleťová mléka, které mohou dráždit kůži. Mezi další nevhodné postupy patří propichování puchýřů. Čirá tekutina uvnitř ránu ochlazuje a dezinfikuje a izoluje od bakterií a virů z vnějšího prostředí.

Přejít na 2. Část
../